CELLMAX

ISI VE SES İZOLASYONLU

HÜCRESEL HAFİF BETON

Hücresel hafif beton, hava kabarcıklarının beton içine homojen bir şekilde yerleştirilmesi ile elde edilir. Bünyesinde kum ve çimento dışında hiçbir malzeme yoktur. Harç içine giren köpüğün ana maddesi tamamen doğal olup insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Hücresel beton 250-1600 kg/m3 arasında istenen yoğunluklarda uygulanabilir.

ÖZELLİKLERİ

HAFİFLİK
Normal betonun dansitesi 2400 kg/m3 iken, hücresel betonun ağırlığı yoğunluğa göre 250 kg/m3 – 1600 kg/m3 arasında değişmektedir. Çok hafif olmasından dolayı muadil malzemelerle kıyaslandığında bina statiğine çok çok az yük bindirir.

ISI YALITIMI
Beton yapısında oluşan hava odacıkları ve bu odacıkların birbirinden bağımsız olması sayesinde yoğunluğa bağlı olarak 0,034 W/mk’ya ulaşan değerlerde yüksek seviyede ısı yalıtımı sağlamaktadır. Isı yalıtımının olması binaların kışın sıcak, yazın ise serin olmasını sağlar. Bu sayede yüksek enerji verimliliği elde edilmiş olur.
Hücresel beton kullanılması halinde ısı yalıtımı için ek yalıtım malzemelerine ihtiyaç kalmaz.

SES YALITIMI
Beton yapısında oluşan hava odacıkları ve bu odacıkların birbirinden bağımsız olması sayesinde yoğunluğa bağlı olarak ses yalıtımı 45 dBa’ya kadar çıkabilmektedir. Ses yalıtımı sağlaması, özellikle ses yalıtımına ve akustiğe ihtiyaç duyulan yapılarda çok büyük katkı sağlamaktadır.

YANGINA KARŞI DAYANIKLILIK
Hava kabarcıklı özelliği sayesinde Hafif Köpük Betonun ısı direnci yüksektir. Odacıklar sayesinde yangın yayılımını engeller.

BASINÇ DAYANIMI AYARLANABİLİR
Hücresel beton kullanım amaçları ve uygulama alanları göz önüne alındığında yeterli derecede basınç dayanımına sahiptir. Yoğunluğu değiştirmek suretiyle hücresel betonda ihtiyaç duyulan basınç dayanıklılık değeri sağlanabilir.

AKIŞKANLIK
Son derece akışkandır. Bu sayede kendi kendini tesviye eder. En ufak boşlukları bile doldurur. Özellikle dolgu olarak kullanılması durumlarında dolaylı olarak zemini de sağlamlaştırır.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARSIZDIR
Hücresel beton bitkisel olduğundan ve nefes alabildiğinden dolayı son derece sağlıklıdır. Kanserojen değildir. Rutubeti kaldırdığından, rutubete bağlı sağlık sorunları oluşmaz.

KOLAY VE HIZLI UYGULAMA İMKANI SAĞLAR

Hafif, akışkan olmasından ve uygulama alanında doğrudan kendi özel makinasıyla uygulandığından dolayı hücresel beton çok kolay ve hızlı uygulanmaktadır. Yaklaşık saatte 36 m3 uygulama yapılabilmektedir ki, bu günde dolgu işerinde yaklaşık 290 m3 uygulama demektir.

DOLAYLI MALİYETLERDE AZALMA SAĞLAR
Hızlı uygulanmasından ve çabuk olgunlaşmasından dolayı zaman tasarrufu sağlaması,
Zaman tasarrufuna bağlı olarak inşaatın daha hızlı ilerlemesi,
İlave yalıtım malzemesi ihtiyacını tamamen veya kısmen ortadan kaldırması,
Hafif olmasından dolayı bina statiğine olumlu katkı sağlaması,
Statiğe olumlu katkıdan dolayı statik hesaplardaki müspet değişikliklere bağlı olarak malzeme tasarrufu gibi nedenlerle bina maliyetlerinde dolaylı olarak çok ciddi maliyet avantajları sağlayabilmektedir.

UYGULAMA AŞAMALARI

1) Beton şerbeti transmikser ile iş sahasına taşınır.

2) Sahada organik köpük ajanı ile imal edilen köpük ayarlamaları yapılarak istenilen birim ağırlık için makine hazır hale getirilir.

3) Sahaya iletilen beton şerbeti makinada köpük ajanı ile harmanlanarak nihai haline getirilir. Kullanımı amacına göre genleştirilerek hacmi artırılır.

4) Özel pompa ile uygulama alanına taşınır ve işlem tamamlanır.

96 saat sonra seramik, 7 gün sonra yüzer parke uygulanabilir. Yüzey üzerine doğrudan su izolasyon uygulaması yapılabilir.

TEST RAPORLARI